Już od kilku lat przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność mają możliwość wyznaczyć osobę, która zostanie zarządcą sukcesyjnym. Dokładnie 25 listopada 2018 roku weszła w życie ustawa regulująca ten proces. Wiecie, że większość z nich tego jeszcze nie zrobiła!

Na co pozwala ustawa?

Ustawa reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy. Standardowo wraz ze śmiercią właściciela firmy umiera NIP firmy co za tym idzie i ona sama. Wszystkie procesy firmowe w tym przypadku zostają wstrzymane.

Kto to jest zarządca sukcesyjny?

Zarządca sukcesyjny to osoba, która po śmierci przedsiębiorcy może kontynuować działalność gospodarczą z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa”. Mówiąc prostym językiem – firma ma możliwość funkcjonować dalej. Zarządcą sukcesyjnym nie musi być spadkobierca. Może to być osoba zupełnie obca. Według mnie ważne jest, by znała realia prowadzenie właśnie tego biznesu, którym ma zarządzać.

Jak wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego za życia przedsiębiorcy?

Sam proces wyznaczenia zarządcy formalnie jest dość prosty. Warto jednak zastanowić się kto tą osobą powinien być. Należy zwrócić uwagę na fakt by była to osoba znająca specyfikę danego biznesu i wiedziała, jak nim zarządzać. Mając już takiego „cennego pomocnika” można przejść do formalności.

Niezbędne jest wypełnienie wniosku o nadanie zarządcy sukcesyjnego oraz oświadczenia o powołanie takiej osoby. Konieczne jest by wyznaczona osoba wiedziała o tym fakcie i się na niego godziła. Potwierdzeniem tej informacji jest oświadczenie, które podpisują obie strony – zarówno właściciel jak i wyznaczony zarządca.  Wyznaczenie zarządcy musi zostać odnotowane w CEIDG. Taka zmiana jest bezpłatna i można jej dokonać bądź osobiście w stosownym urzędzie bądź drogą internetową.

Co w sytuacji gdy zarządcy nie wyznaczył przedsiębiorca za życia?

Wyznaczenie zarządcy może nastąpić po śmierci przedsiębiorcy. Spadkobiercy mają na to 2 miesiące od dnia jego śmierci. Jednak wtedy taka decyzja wymaga formy aktu notarialnego. Nie wystarczy już tylko zgoda samego zarządcy na objęcie tej roli – potrzeba zgody 85% uprawnionych do przedsiębiorstwa spadkobierców. Musi to być z tego co widać decyzja niemal jednogłośna.

Dlaczego warto powołać zarządcę sukcesyjnego za życia właściciela?

Główną z wartości przemyślanych decyzji za życia przedsiębiorcy jest zachowanie płynności funkcjonowania jego biznesu, który budował przeważnie przez wiele lat. To właśnie wyznaczony zarządca będzie mógł wręcz natychmiast zająć się prowadzeniem firmy, a nie będzie trzeba czekać, zanim spadkobiercy się „dogadają” w tej kwestii.

Ważnym aspektem jest również fakt, że gdy mamy zarządcę wszystkie stosunki pracy pozostają w mocy i spadkobiercy nie muszą regulować np. odpraw pośmiertnych dla pracowników. Podobnie jest z kontraktami, które mogłyby generować kary za niedotrzymanie umowy – zaś w sytuacji gdy jest wyznaczony zarządca pozostają w mocy.

Najważniejsze wydaje się jednak fakt, że przedsiębiorca uniknie wykreślenia z ewidencji podatników i rejestru podatników VAT. Trzeba tylko pamiętać, by zgłosić takiego zarządcę do Urzędu Skarbowego.

Jak długo działa zarząd sukcesyjny?

Zarządca sukcesyjny nie może pełnić swojej funkcji w nieskończoność. Jest to rozwiązanie tymczasowe – po to by firma nie zniknęła w „jeden dzień” a spadkobiercy nie musieli borykać się z myśleniem o sprawach firmy w kategorii PILNE! Mają natomiast dodatkowy czas, by rozsądnie pomyśleć o losach przedsiębiorstwa. Zdarza się i tak, że spadkobiercy nie mają pomysłu czy serca do prowadzenia takiej formy biznesu. Czas, jaki daje im zarząd sukcesyjny pozwala na poukładanie spraw i zamknięcie firmy.

Zarządca sukcesyjny może funkcjonować przez okres 2 lat. W wyjątkowych sytuacjach może ten czas być przedłużony do 5 lat.

Zarządca sukcesyjny ma swoje prawa i obowiązki

Zarządca może samodzielnie zarządzać firmą w sprawach bieżących. Posługuje się własnymi danymi oraz firmą zmarłego przedsiębiorcy, dodając do niej oznaczenie „w spadku” oraz jej NIPem.

Zarządca dysponuje rachunkiem bankowym takiej firmy. Gdy jest wyznaczony zarządca za życia przedsiębiorcy –  po śmierci właściciela nie zostanie ono zamknięte.

Zarządca ma również uprawnienia do wykonywania i zarządzania umowami, usługami, zleceniami – może w ten sposób dokończyć rozpoczęte przez zmarłego plany.

Za zobowiązania w czasie obecności zarządcy odpowiadają wszyscy spadkobiercy.

Zarządca nie odpowiada majątkiem osobistym za długi firmy, jednak ponosi odpowiedzialność za działania na szkodę przedsiębiorstwa. Jeśli spadkobiercy przed sądem wykażą, że zarządca nieprawidłowo gospodaruje majątkiem firmy mogą rościć sobie rekompensaty.

Zarządca za swoje czynności może pobierać wynagrodzenie.

O czym warto pomyśleć?

Warto zatem pomyśleć również o rozwiązaniu, które pozwoli na zapewnienie potrzebnych środków finansowych właśnie na ten cel. Mogą one okazać się całkiem sporą kwotą.

Wyznaczonemu zarządcy będzie zapewne łatwiej zarządzać firmą wiedząc, że ma zapewnione fundusze na dokończenie planów właściciela.

Jeśli chcesz by Twoja firma funkcjonowała na Twoich zasadach nawet gdy Ciebie przedwcześnie zabraknie to najwyższy czas o tym pomyśleć.

Zapraszam do rozmowy, bo to od niej wszystko się zaczyna.